Ile czasu przechowujemy wino?

Wszyscy wiemy, że im dłużej alkohol leżakuje, tym lepszy ma smak. Co jednak w sytuacji, gdy odkorkujemy już butelkę wina? Czy zyskuje ono na wartości również po otwarciu? Otóż nie. Termin przydatności otwartego wina będzie zależał od jego rodzaju i tak np. wino likierowe można przechowywać miesiąc od jego otwarcia, jednak pozostałe gatunki win zepsują się w zaledwie 3 do 5 dni.

Zepsute wino można oczywiście użyć do innych celów niż spożywcze, jednak warto wiedzieć ile można je trzymać w lodówce, żeby zwyczajnie się nie zatruć lub nie zrujnować potrawy. Poniżej opisujemy jak szybko należy wypić wino po jego odkorkowaniu oraz jak najlepiej przechowywać poszczególne rodzaje.

Przechowywanie win lekkich i słodkich
Tego rodzaju wina zachowają świeżość przez tydzień. Musisz jednak je zakorkować i schować do lodówki. W zasadzie większość lekkich oraz różowych win można bez obaw spożyć w ciągu siedmiu dni od otwarcia, o ile będą przechowywane w lodówce. Zresztą już na drugi dzień poczujesz, że smak wina lekko się zmienił. Następuje to na skutek oksydacji trunku. Zdarza się, że niektóre wina smakują nawet lepiej niż w dniu, w którym zostały odkorkowane.

Przechowywanie białych win treściwych
Takie wina spokojnie zachowają świeżość przez 3 do 5 dni. Ważne jest jednak, aby je zakorkować i przechowywać w lodówce. Chardonnay czy Viognier, czyli treściwe wina białe mają znacznie mniej kwasowy odczyn niż inne gatunki. Wiąże się to faktem, że tracą swój smak o wiele szybciej niż lekkie wina białe.

Przechowywanie wina czerwonego
Czerwone wino lepiej spożyć w ciągu 3 do 5 dni, o ile po otwarciu zostało ponownie zakorkowane. Dodatkowo ważne jest, aby wino było przechowywane w ciemnym, chłodnym miejscu. Tak naprawdę świeżość wina zależy od taniny i substancji o kwasowym odczynie. Im ich więcej w winie, tym dłużej zachowa ono świeżość po otwarciu. Dlatego lekkie czerwone wina o niskiej zawartości taniny, jak np. Pinot Noir, trzeba spożyć szybko w przeciwieństwie do bardziej konkretnych typu sirah. Zdarza się, że smak niektórych czerwonych win poprawia się dzień po otwarciu. Ważne jest jednak, żeby otwarte już wina przechowywać w chłodziarce do win lub w ciemnym i chłodnym miejscu. Jeśli nie posiadasz chłodziarki, po prostu włóż wino do lodówki. Oczywiście przed tym należy je ponownie zakorkować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *