Co musisz wiedzieć o diecie bez węglowodanówDiety no-carb są popularną metodą utraty wagi. Polegają one na spożywaniu niewielkiej ilości lub braku węglowodanów, które są podstawowym źródłem energii (lub kalorii) w większości pokarmów. Termin "no carb" oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. W zależności od tego, kogo pytasz, może to oznaczać: 45 g węglowodanów dziennie Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, na czym dokładnie polega dieta no-carb i czy jest ona dla Ciebie odpowiednia. Dieta no-carb może być przydatna dla osób z określonymi problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca lub otyłość, ale istnieją zagrożenia związane z tym planem żywieniowym, które należy zrozumieć przed rozpoczęciem jednego z nich. Na przykład, zmniejszenie spożycia owoców i warzyw może mieć potencjalnie długoterminowe negatywne skutki dla zdrowia. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej diety 20 g węglowodanów dziennie 20 g węglowodanów na dzień Oto kilka ogólnych faktów na temat diet no carb, które musisz znać... 10 g węglowodanów dziennie 10 g węglowodanów dziennie 5 g węglowodanów dziennie.

Kto może skorzystać z diety no-carb?

Dieta no-carb może być pomocna dla osób z pewnymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca czy otyłość, ale nie jest odpowiednia dla każdego. Osoby z chorobami nerek lub wątroby, lub które są w ciąży lub karmią piersią, nie powinny stosować diety no-carb. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej diety, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek istniejące problemy zdrowotne. Jeśli cierpisz na cukrzycę, możesz chcieć spróbować diety low-carb zamiast diety no-carb. Diety low-carb i no-carb są podobne, ale dieta no-carb ma bardziej surowe ograniczenia dietetyczne i nie jest odpowiednia dla wszystkich.

Jak działa dieta no-carb?

Dieta no-carb ogranicza ilość spożywanych węglowodanów, ale nie ilość kalorii ogółem. Celem diety no-carb jest maksymalizacja utraty tłuszczu i minimalizacja utraty mięśni. Węglowodany są rozkładane na glukozę, która jest podstawowym źródłem energii dla organizmu. Więc jeśli nie ma węglowodanów dostępnych, organizm będzie zamiast tego używać tłuszczu jako paliwa. Węglowodany w diecie nie są niezbędnymi składnikami odżywczymi. Istnieją pewne niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały, które organizm potrzebuje w małych ilościach, aby pozostać zdrowym.

Węglowodany nie są niezbędnymi składnikami odżywczymi, ponieważ organizm produkuje wystarczającą ilość węglowodanów dla siebie. Innymi słowy, organizm może przetrwać bez spożywania jakichkolwiek węglowodanów. Niektórzy ludzie próbują stosować dietę zero-węglowodanową, która jest taka sama jak dieta bez węglowodanów, ale z jeszcze ściślejszymi ograniczeniami. Dieta zero-carb ogranicza spożycie wszystkich węglowodanów, w tym warzyw oraz niektórych orzechów i nasion, które zawierają niewielkie ilości węglowodanów. Niektóre osoby na diecie zero-carb będą również spożywać proszki proteinowe i napoje zastępujące posiłki.

Negatywy diety "no-carb

Dieta no-carb może prowadzić do niedoborów żywieniowych, jeśli jest wykonywana nieprawidłowo. Tłuste pokarmy są pełne kalorii i mogą prowadzić do przyrostu masy ciała. Ponadto, niektórzy ludzie uważają, że dieta no-carb jest trudna do przestrzegania, ponieważ trudno jest znaleźć posiłki, które są zarówno low-carb i smaczne. Dieta no-carb może również prowadzić do biegunki, zaparcia i nieświeżego oddechu. Dieta no-carb może być ciężka dla nerek, zwłaszcza jeśli masz wcześniejsze problemy z nerkami. Dieta no-carb może również prowadzić do zmęczenia i wahań nastroju, jeśli jest stosowana nieprawidłowo. Istnieje również fakt, że dieta no-carb jest nietrwała w dłuższej perspektywie. Chociaż dieta no-carb może pomóc Ci schudnąć w krótkim czasie, prawie na pewno odzyskasz wagę, gdy tylko zaczniesz ponownie jeść węglowodany.

Czy dieta no-carb jest zdrowa?

Dieta no-carb nie jest zdrowym sposobem na utratę wagi, a dla niektórych osób może być niebezpieczna. Może być łatwo dla ludzi do nadmiernego jedzenia na diecie no-carb, ponieważ nie ma kalorii z węglowodanów, aby śledzić. Dieta no-carb może również prowadzić do niedoborów żywieniowych, zwłaszcza jeśli nie jesz szerokiej gamy produktów. Przestrzeganie diety no-carb w zdrowy sposób może być bardzo trudne, a większość ludzi uważa, że dieta no-carb jest nietrwała w dłuższej perspektywie.

Dieta no-carb nie jest zdrowym sposobem na utratę wagi. Może być niebezpieczna dla niektórych osób i trudno ją stosować w zdrowy sposób. Dieta no-carb jest nietrwała w dłuższej perspektywie i prawie na pewno doprowadzi do przyrostu wagi, gdy zaczniesz ponownie jeść węglowodany.