Jak jaja mogą poprawić Twoje zdrowieCzy jesteś częstym zjadaczem jajek ? Jajka są wspaniałym źródłem białka i innych niezbędnych składników odżywczych. Są również dobrym źródłem witamin A, D, E i B12. Ponadto, jajka są jednym z niewielu naturalnych źródeł zdrowego tłuszczu omega-3 zwanego kwasem alfa-linolenowym (ALA). W rzeczywistości, tylko jedno duże jajko zawiera około 20% zalecanego dziennego spożycia ALA. Jednak nie każdy może lub chce jeść jajka regularnie. Na przykład osoby ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej lub cukrzycy powinny skonsultować się z lekarzem przed dodaniem jaj do swojej diety. Oto dlaczego powinieneś włączyć jajka do swojej diety.

Bogate źródło białka

Jajka są jednym z najlepszych źródeł białka. W rzeczywistości, tylko jedno duże jajko dostarcza około 6 gramów białka. Białko jest niezbędnym makroskładnikiem potrzebnym do budowy i naprawy mięśni, a także do wielu innych ważnych funkcji w organizmie. Wykazano, że spożywanie większej ilości białka poprawia utratę wagi i pomaga ludziom utrzymać zdrową wagę. Ponadto, białko może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Może to być szczególnie korzystne dla osób zagrożonych chorobami serca. Białko jest również ważne dla zdrowia oczu, ponieważ bierze udział w tworzeniu soczewki oka.

Buduje i naprawia mięśnie

Jajka mają wysoką zawartość aminokwasu leucyny, który wspomaga proces naprawy mięśni. Jest to szczególnie ważne po ćwiczeniach. Badania sugerują, że leucyna może również pomóc w zapobieganiu rozpadowi mięśni podczas ćwiczeń.

Dobre dla zdrowia oczu

Jajka są jednym z najlepszych źródeł luteiny, pigmentu roślinnego, który jak się uważa, pomaga spowolnić postęp zwyrodnienia plamki żółtej i ślepoty związanej z wiekiem. Luteina jest również korzystna dla zdrowia oczu w ogóle, ponieważ może pomóc w ochronie przed podrażnieniem i zmęczeniem oczu.

Może pomóc w utracie wagi

Jaja są pożywnym pokarmem, który może pomóc w utracie wagi. Jedzenie większej ilości białka, na przykład z jaj, może pomóc ludziom stracić więcej wagi niż w przypadku stosowania diety niskobiałkowej. Białko może również pomóc ludziom czuć się pełnymi na dłużej, co może promować zdrowsze nawyki żywieniowe i być korzystne dla utraty wagi.

Ludzie, którzy są otyli lub mają cukrzycę mogą być zachęcani do jedzenia większej ilości jaj ze względu na ich zawartość białka. W jednym z badań, osoby z cukrzycą typu 2, które zjadły dwa jajka na śniadanie, doświadczyły znacznej poprawy poziomu cukru we krwi w ciągu dnia.

Przy okazji, jajka są również doskonałym źródłem choliny.

Cholina jest ważnym składnikiem odżywczym znajdującym się głównie w różnych pokarmach, w tym w jajkach. W rzeczywistości jedno duże jajko zawiera około 250 mg choliny, co stanowi ponad połowę zalecanego dziennego spożycia. Cholina jest ważna dla wielu funkcji organizmu, w tym budowania i utrzymywania zdrowych komórek, tworzenia i regulowania neuroprzekaźników (sygnałów chemicznych między komórkami nerwowymi) oraz rozkładania cholesterolu.

Cholina jest szczególnie ważna podczas ciąży i karmienia piersią, ponieważ jest potrzebna do zdrowego rozwoju mózgu dziecka. W rzeczywistości, niektórzy badacze sugerują, że cholina może być tak samo ważna dla płodu jak kwas foliowy, niezbędna witamina B.

Cholina może również pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, takich jak rak jelita grubego. Jedzenie większej ilości jaj jest jednym ze sposobów, aby uzyskać więcej tego ważnego składnika odżywczego w swojej diecie.

Jest jedno zastrzeżenie: jajka będą skuteczne tylko wtedy, gdy będziesz regularnie ćwiczyć.

Jeśli chcesz skorzystać z pozytywnych efektów zdrowotnych jaj, ważne jest, aby zauważyć, że musisz regularnie ćwiczyć. A najlepszym rodzajem ćwiczeń są ćwiczenia aerobowe, takie jak szybki spacer lub jogging. Powodem tego jest to, że jajka są również źródłem ALA, czyli kwasu alfa-linolenowego. Jest to "zdrowy" tłuszcz omega-3, ale nie jest łatwo przekształcony w jego bardziej znanych kuzynów, EPA i DHA, które są znane z wielu korzyści zdrowotnych.

Tak więc, jeśli nie ćwiczysz regularnie, twoje ciało będzie mniej zdolne do przekształcenia ALA w jajkach w EPA i DHA w twoim krwiobiegu. Dlatego nie będziesz czerpać korzyści z tych tłuszczów omega-3. Ćwiczenia poprawiają zdolność twojego organizmu do przekształcania ALA w EPA i DHA.

Jajka są świetnym źródłem białka i innych niezbędnych składników odżywczych. Są również dobrym źródłem witamin A, D, E i B12. Ponadto, jajka są jednym z niewielu naturalnych źródeł zdrowego tłuszczu omega-3 zwanego kwasem alfa-linolenowym (ALA). W rzeczywistości, tylko jedno duże jajko zawiera około 20% zalecanego dziennego spożycia ALA.

Jeśli chcesz wykorzystać pozytywne efekty zdrowotne jajka, ważne jest, aby regularnie ćwiczyć. Najlepszym rodzajem ćwiczeń są ćwiczenia aerobowe, takie jak szybki spacer lub jogging.