Dieta białkowa: Skuteczny sposób na utratę wagiCzy wiesz, że nadmiar białka prowadzi raczej do przyrostu masy ciała niż do jej utraty? W rzeczywistości, niedawna metaanaliza odpowiedniej literatury wykazała, że diety wysokobiałkowe nie mają wpływu na utratę tłuszczu lub BMI. Z drugiej strony, dieta niskowęglowodanowa zmniejsza ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego i cukrzycy typu 2. Jednak regularne stosowanie diet wysokobiałkowych jest skutecznym sposobem na utratę zbędnego tłuszczu przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej. Jednym z takich przykładów jest dieta Keto Protein. Dowiedzmy się, jak może ona pomóc Ci skutecznie zrzucić te dodatkowe kilogramy.

Czym jest dieta Keto?

W tej diecie chodzi o utrzymanie niskiego poziomu cukru we krwi, co osiąga się poprzez ograniczenie spożycia węglowodanów. Dieta ketogeniczna ma wysoką zawartość tłuszczu i niską zawartość węglowodanów. Powoduje, że organizm wytwarza małe cząsteczki zwane ketonami, które są produkowane z tłuszczu. Dlatego dieta ketogeniczna jest również znana jako "dieta spalająca tłuszcz". Dieta ketogeniczna może być pomocna w utracie wagi, a także w zarządzaniu chorobami takimi jak cukrzyca, epilepsja, a nawet rak.

Dieta ketogeniczna jest zalecana dla osób, które mają zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca lub cukrzycy. Może być również przydatna dla tych, którzy chcą zmienić swoje ciało poprzez trening siłowy. Dieta ketogeniczna ma niską zawartość węglowodanów i wysoką zawartość tłuszczu. Ten rodzaj diety zmienia sposób, w jaki twoje ciało wykorzystuje energię. Wprowadza Twoje ciało w stan metaboliczny zwany ketozą. Celem diety ketogenicznej jest rozbicie cząsteczek tłuszczu na mniejsze fragmenty zwane "ketonami", które są uwalniane do krwiobiegu. Te ketony mogą być wykorzystane jako energia w miejsce glukozy, którą normalnie uzyskuje się z węglowodanów.

Jak działa dieta Keto?

Aby zrozumieć, jak działa dieta ketogeniczna, ważne jest, aby wiedzieć, co dzieje się w organizmie, gdy spożywamy węglowodany. Węglowodany są rozkładane na cukry proste podczas trawienia. Część glukozy jest wchłaniana do krwiobiegu, podczas gdy reszta jest przechowywana w wątrobie i mięśniach jako glikogen. Wątroba i mięśnie mogą wykorzystywać glikogen jako energię, gdy poziom glukozy we krwi spada, np. podczas ćwiczeń. Gdy poziom glukozy we krwi pozostaje wysoki, np. gdy spożywamy zbyt wiele węglowodanów, nadmiar glukozy jest przechowywany w postaci tłuszczu. Dieta ketogeniczna działa poprzez zmuszanie organizmu do zużywania tłuszczu do wytwarzania energii zamiast glukozy. Proces ten nazywany jest ketozą.

Sztuka zmniejszania ilości węglowodanów i zwiększania ilości tłuszczów

Dieta Keto jest dietą o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów. Dlatego będziesz musiał obniżyć spożycie węglowodanów, ale zwiększyć spożycie tłuszczu. Zmniejszenie węglowodanów wprowadzi twoje ciało w ketozę, która jest procesem, w którym twoje ciało spala tłuszcz dla energii zamiast węglowodanów. Wyższe spożycie tłuszczu prowadzi do sytości, a zatem będziesz miał zmniejszony apetyt, co może być ogromną zaletą dla skutecznej utraty wagi. Aby osiągnąć dietę low carb, będziesz musiał jeść dużo warzyw, niektóre owoce i pokarmy bogate w białko, takie jak ryby, jajka i mięso.

Pokarmy, które są dozwolone w diecie Keto

Powinieneś skupić się na spożywaniu pokarmów bogatych w białko, o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczów. Do swojego menu w diecie Keto możesz włączyć następujące produkty.

- Tłuste Ryby: Tłuste ryby są doskonałym źródłem białka i zdrowych tłuszczów. Jest to również łatwe do znalezienia w większości supermarketów. Niektóre z najlepszych ryb do jedzenia na diecie Keto to łosoś, tuńczyk, makrela, śledź i sardynki.

- Jaja: Jaja są doskonałym źródłem białka, co czyni je doskonałym wyborem dla diety Keto. Zawierają również niezbędne witaminy i minerały, co czyni je zdrowym wyborem dla utraty wagi.

- Produkty mleczne: Produkty mleczne są doskonałym źródłem składników odżywczych i witamin, co czyni je idealnym wyborem dla diety Keto. Możesz wybierać zarówno spośród niskotłuszczowych, jak i pełnotłustych produktów mlecznych. Upewnij się, że wybierasz produkty organiczne, ponieważ są one wolne od dodanych hormonów i antybiotyków.

- Orzechy i nasiona: Orzechy są świetnym źródłem zdrowych tłuszczów. Dlatego stanowią doskonały wybór dla diety Keto. Przyjazne dla Keto orzechy i nasiona obejmują migdały, nerkowce, orzeszki ziemne i orzechy włoskie. Możesz również użyć nasion słonecznika, dyni i sezamu.

- Warzywa: Możesz wybierać z szerokiej gamy warzyw dla diety Keto. Warzywa, które są bogate w witaminy, minerały i błonnik to szparagi, brokuły, kalafior, ogórki, sałata, seler, szpinak i cukinia.

Pokarmy, które nie są dozwolone w diecie KEO

Ponieważ dieta Keto ma niską zawartość węglowodanów, musisz unikać pokarmów, które mają wysoką zawartość węglowodanów. Niektóre z najczęstszych pokarmów, które nie są dozwolone na diecie Keto obejmują:

- Ziarna: Ziarna są jednym z najczęstszych składników w diecie osoby. Są one obecne w prawie wszystkich rodzajach żywności, w tym chlebach, makaronach, zbożach, ryżu itp. Powinieneś unikać tych źródeł węglowodanów całkowicie.

- Cukry i substancje słodzące: Dieta Keto jest niska w węglowodany i wysoka w tłuszcze. Dlatego powinieneś całkowicie unikać cukrów i słodzików. Niektóre przykłady słodyczy, których powinieneś unikać na diecie Keto to ciasta, cukierki, ciasteczka i syropy.

- Owoce: Owoce są zdrowe, pyszne i łatwe do zjedzenia. Są bogate w witaminy i minerały, co czyni je doskonałym wyborem dla zdrowej diety. Jednak owoce mają również wysoką zawartość węglowodanów, co nie jest dozwolone na diecie Keto.

- Warzywa: Podczas gdy owoce są bogate w witaminy, minerały i błonnik, warzywa są bogate w witaminy i minerały. Dlatego należy wybrać warzywa nad owocami podczas spożywania diety Keto. Warzywa, które są bogate w węglowodany to groch, fasola, ziemniaki i kukurydza.

Dieta Keto jest dietą o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów. Dlatego będziesz musiał obniżyć spożycie węglowodanów, ale zwiększyć spożycie tłuszczu. Zmniejszenie ilości węglowodanów wprowadzi Twoje ciało w ketozę, czyli proces, w którym Twoje ciało spala tłuszcz dla energii zamiast węglowodanów. Ta dieta jest odpowiednia dla osób, które chcą schudnąć. Stosuje się ją również w leczeniu niektórych chorób, takich jak epilepsja. Możesz uczynić tę dietę bardziej skuteczną, pijąc dużo wody, jedząc regularne posiłki i unikając pomijania posiłków.