10 powodów, dla których powinieneś spróbować diety DukanaJeśli śledziłeś wiadomości w ostatnich latach, prawdopodobnie słyszałeś o diecie Dukana. Ta wysokobiałkowa, niskotłuszczowa dieta zyskała w ostatnich latach popularność i rozgłos ze względu na swoje rzekome korzyści. Dieta Dukana to plan żywieniowy, który ogranicza dzienne spożycie węglowodanów i tłuszczów, promuje spożycie białek, owoców i warzyw oraz zaleca regularne ćwiczenia fizyczne. Wiemy z dziesięcioleci badań, że tłuszcze nie są dla nas złe; są to niezbędne składniki odżywcze wymagane do normalnego funkcjonowania naszego ciała. Każda dieta, która całkowicie je wycina lub tak bardzo ogranicza, prawdopodobnie będzie miała negatywne skutki dla zdrowia. To powiedziawszy, istnieją pewne pozytywne aspekty tej diety, jak również - to nie jest wszystko doom and gloom. Przyjrzyjmy się 10 powodom, dla których powinieneś spróbować diety Dukana, jeśli jesteś zainteresowany dokonywaniem zdrowszych wyborów żywieniowych.

Chcesz szybko schudnąć

Dieta Dukana to wszystko o szybkiej utracie wagi, a pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest to, że zaleca poważne ograniczenie dziennego spożycia kalorii. Z tego co wiemy, nie jest to zdrowy i trwały sposób na utratę wagi. Możesz narazić się na ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania i innych problemów zdrowotnych. Prawdą jest, że na tej diecie możesz szybko schudnąć, jeśli jednocześnie ograniczysz dzienne spożycie kalorii do poniżej 2000 dziennie. Badania pokazują, że może to przynieść szybką utratę wagi do 10 lbs (4,5 kg) w pierwszym tygodniu. Ale czy to się opłaca? Zdecydowanie nie. Dieta Dukana nie jest trwała - nie można utrzymać tego poziomu ograniczenia kalorycznego do końca życia. Przejście na bardzo niskokaloryczną dietę przez krótki okres czasu może pomóc w szybkiej utracie wagi, ale może również prowadzić do niedoborów składników odżywczych i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Czujesz się komfortowo z postem

Dieta Dukana jest dietą niskokaloryczną, ale zaleca również okresy postu, co może sprawić, że ta dieta będzie jeszcze trudniejsza do utrzymania w dłuższej perspektywie. Chociaż możesz zdecydować się na codzienny lub tygodniowy post, może on nie być odpowiedni dla każdego. Post może powodować wiele skutków ubocznych u różnych osób, w tym bóle głowy, zmęczenie, drażliwość, zawroty głowy i odwodnienie. Może również narażać na ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania lub może prowadzić do zaburzeń odżywiania u niektórych osób. Dieta Dukana jest ekstremalna i może nie być odpowiednia dla każdego.

Chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe

Jeśli szukasz zmiany swoich nawyków żywieniowych, dieta Dukana może być dla ciebie dobrym wyborem. Podobnie jak wiele diet typu fad, ten plan żywieniowy ogranicza dzienne spożycie tłuszczów i węglowodanów, co może pomóc w dokonywaniu bardziej uważnych i świadomych wyborów żywności. Możesz czuć się bardziej kontrolowany przez to, co jesz, dzięki codziennym przepisom dotyczącym kalorii i makroskładników. Zauważysz również, że dokonujesz zdrowszych wyborów żywieniowych, ponieważ dieta ta zdecydowanie zaleca spożywanie owoców i warzyw. Fad diets zazwyczaj mają pewne pozytywne aspekty do nich, ale nie są one warte kontynuowania, jeśli pochodzą z długoterminowych negatywnych skutków ubocznych. Chcesz być w stanie utrzymać swoje zmiany w diecie po zakończeniu fad diety.

Chcesz zresetować swoje ciało i zwiększyć metabolizm

Dieta Dukana twierdzi, że może pomóc ci zresetować swój metabolizm, co może prowadzić do długotrwałej utraty wagi. To prawda, że przejście na dietę wysokobiałkową może pobudzić twój metabolizm, ale nie jest jasne, jak długo trwają efekty, jeśli kontynuujesz tę dietę przez długi okres czasu. Impuls metaboliczny, którego doświadczasz podczas stosowania tej diety, wynika przede wszystkim z dodatkowych kalorii pochodzących z białka. Może to prowadzić do wzrostu metabolizmu i więcej kalorii spalonych dziennie, co może pomóc Ci schudnąć i obniżyć swój wskaźnik masy ciała (BMI). Jednak ten wzrost metabolizmu będzie prawdopodobnie krótkotrwały, jeśli będziesz kontynuować dietę Dukana przez dłuższy czas. Dzieje się tak dlatego, że Twój metabolizm dostosuje się do wyższych poziomów białka w diecie. Jest mało prawdopodobne, że dieta Dukana pomoże Ci zresetować metabolizm i podnieść go do wyższego poziomu, który utrzymuje się długo po zakończeniu diety.

Nie boisz się mięsa i ryb

Dieta Dukana jest dietą wysokobiałkową, więc będziesz jeść dużo mięsa i ryb. Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla dobrego zdrowia, ale ważne jest, aby uzyskać go z właściwych źródeł. Niestety, wydaje się, że dieta Dukana nie promuje spożywania dobrych źródeł białka. Dieta ta zaleca spożywanie nadmiernych ilości czerwonego mięsa, kurczaka i ryb, które mają niską zawartość błonnika i wysoką zawartość tłuszczów nasyconych. To nie są dobre źródła białka - mają wysoką zawartość tłuszczów nasyconych, które zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Twoja dieta jest bogata w białko, warzywa i owoce

Dieta Dukana zaleca spożywanie dużej ilości białka, warzyw i owoców. Te pokarmy są załadowane niezbędnymi składnikami odżywczymi i są podstawą zdrowej, zrównoważonej diety. Jeśli codziennie będziesz spożywać dużo pokarmów bogatych w białko, warzywa i owoce, będziesz w stanie zaspokoić swoje dzienne potrzeby żywieniowe i zachować dobre zdrowie. Ale jak wspomnieliśmy wcześniej, jesz zdecydowanie za dużo mięsa i ryb na tej diecie. Mogą być bogate w białko, ale są również wysokie w tłuszcze nasycone, które mogą być problematyczne. Aby uzyskać jak najwięcej wartości odżywczych, ważne jest, aby mądrze wybierać pokarmy bogate w białko.

Białka są głównym źródłem kalorii, co oznacza, że twoje ciało będzie funkcjonować optymalnie przez cały czas

Dieta Dukana jest bardzo bogata w białko, więc będziesz spożywać mnóstwo kalorii z tego źródła makroskładników. To prawda, że białka są niezbędne dla dobrego zdrowia, ponieważ zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, których potrzebuje Twój organizm. Ale jeśli spożywasz zbyt wiele kalorii z białek, twój organizm nie będzie miał wystarczająco dużo energii, aby funkcjonować optymalnie - będzie musiał rozłożyć białka na energię. Twoje ciało nie będzie w stanie działać na swoim najwyższym poziomie, jeśli będzie funkcjonować z deficytem. To prawda, że ludzkie ciało może przetrwać na białkach - jeśli nic innego nie jest dostępne, będzie metabolizować białka dla energii. Ale będzie funkcjonował nieoptymalnie i bez optymalnego zdrowia.

Dieta Dukana jest ekstremalną dietą niskokaloryczną, która może pomóc Ci szybko schudnąć poprzez poważne ograniczenie kalorii. Podczas gdy ta dieta może pomóc ci szybko schudnąć, nie jest zrównoważona i może spowodować poważne problemy zdrowotne.

Jeśli jesteś zainteresowany przestrzeganiem planu żywieniowego, który promuje zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia, zrównoważona dieta może pomóc Ci zaspokoić codzienne potrzeby żywieniowe. Będziesz chciał spożywać różne odżywcze pokarmy i uzyskać odpowiednią ilość kalorii dla swojego dziennego zapotrzebowania na energię. Ważne jest, aby mądrze wybierać pokarmy bogate w białko, aby uniknąć spożywania zbyt wielu tłuszczów nasyconych.